2 Lars Pirak 1932-2008 Blandteknik på pannå
Komposition med horninlägg.
Signerad: Lars Pirak och med bomärke
Snidad ram.
Oljemålning på baksidan föreställande en ren.
Daterad a tergo: 1999
Medföljer inramad handskriven text av konstnären med förklaring av verket.
Mått bildyta: 53 x 41 cm
Mått med ram: 66,5 x 56 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre slitage på ram, inga övriga anmärkningar
Lars Pirak 1932-2008 Mixed technique on panel
Composition with horn inlay.
Signed: Lars Pirak and with house mark
Carved frame.
Oil painting on the back depicting a reindeer.
Dated on verso: 1999
Includes framed handwritten text by the artist explaining the work.
Image area dimensions: 53 x 41 cm
Dimensions with frame: 66,5 x 56 cm
Condition report: Minor age-based wear, minor wear on frame, no other remarks
Värdering | 10 000 - 12 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
*Följerätt tillkommer |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.