4 Anne Nilsson "Clown" Servis Glas Orrefors 1900-tal (26 st)

2958a_8dc57a59e8fcc29_med.jpeg
  • 2958a_8dc57a59e8fcc29_sm.jpeg
  • 2958a_8dc573405c9bc29_sm.jpeg
  • 2958b_8dc57340702be70_sm.jpeg
  • 2958c_8dc57340818f75c_sm.jpeg
  • 2958d_8dc5734094e60f8_sm.jpeg
  • 2958f_8dc57a59fa1af12_sm.jpeg
  • 2958g_8dc57a5a0aa8ea8_sm.jpeg
  • 2958h_8dc57a5a1bd0425_sm.jpeg

Glaskonstnär född: 1953

26 glas med handmålad dekor fördelade mellan:

12 snapsglas (19 cm)

10 champagneglas (26,5 cm)

4 cocktailglas (16 cm)

Samtliga signerade: AN samt målarsignaturer.

Formgivna 1992

Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Anne Nilsson "Clown" Glasses Orrefors from the 20th century (26 pcs)

Glass artist born: 1953

26 glasses with hand-painted decoration distributed between:

12 shot glasses (19 cm)

10 champagne glasses (26.5 cm)

4 cocktail glasses (16 cm)

All signed: AN and painter's signatures.

Designed in 1992

Condition report: Minor insignificant use wear, no other remarks

    Värdering5 000 - 6 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.