5 Edvin Öhrström "Flickan och Duvan" Vas Orrefors 1977

2960a_8dc5742c607bd67_med.jpeg
  • 2960a_8dc5742c607bd67_sm.jpeg
  • 2960b_8dc5742c75b6341_sm.jpeg
  • 2960c_8dc5742c8c58b7d_sm.jpeg
  • 2960d_8dc5742ca3b2e13_sm.jpeg
  • 2960e_8dc5742cb7fc276_sm.jpeg
  • 2960f_8dc5742cce8bca2_sm.jpeg

Edvin Öhrström 1906-1994.

Arielvas med dekor i blått föreställande ett flickansikte och en duva. Arielteknik.

Märkt med etikett.

Signerad: Orrefors Ariel nr. 207-E7 Edvin Öhrström

Höjd: 19 cm

Konditionsrapport: Mindre obetydliga repor, Inga övriga anmärkningar.

Edvin Öhrström Vase Ariel "Girl & Dove" 1977

Edvin Öhrström 1906-1994

Ariel vase with decor in blue representing a girl's face and a dove, Ariel technique.

Marked with label.

Signed: Orrefors Ariel nr. 207-E7 Edvin Öhrström

Height: 19 cm

Condition report: Minor insignificant scratches, No other remarks.

    Värdering10 000 - 12 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.